
ПОРУШЕННЯ РЕФРАКЦІЇ
Еметропія (НОРМА) - вид клінічної рефракції, при якій паралельні промені світла при спокійному стані акомодації фокусуються на сітківці. Еметроп - людина яка добре бачить (близько та далеко).
Міопія (близькозорість) - вид клінічної рефракції, при якій паралельні промені світла при спокійному стані акомодації фокусуються перед сітківкою. Найбільш поширена причина - збільшене в довжину очне яблуко, внаслідок чого сітківка розташовується за фокальною площиною. Рідкісніший варіант - коли оптична система ока заломлює/фокусує паралельні промені сильніше, ніж потрібно (і, як наслідок, вони сходяться не на сітківці, а перед нею). У будь-якому з варіантів, при розгляді віддалених предметів, на сітківці виникає нечітке, розмите зображення.
Людина добре бачить зблизька, але погано бачить вдалечінь, для вирішення цієї проблеми можна користуватися окулярами або контактними лінзами з негативними «-» значеннями оптичної лінзи.
Гіперметропія (далекозоріст) вид клінічної рефракції, при якій паралельні промені світла при спокійному стані акомодації фокусуються за сітківкою. Проявляється нездатністю сфокусувати зір на близько розташованому предметі.
Для вирішення цієї проблеми можна користуватися окулярами або контактними лінзами з позитивним «+» значеннями оптичної лінзи.
Пресбіопія (СТАРЕЧА ДАЛЕКОЗОРІСТЬ) - вікове ослаблення акомодації, при якому найближча точка яскравого бачення віддаляється від ока на невигідну для роботи відстань (дальше 33см), людина не може розглянути дрібний шрифт або маленькі предмети на близькій відстані, ця хвороба виникає у людей у віці старше 40-45 років. Причина - втрата еластичності кришталика, утворення щільного ядра.
Принципи корекції пресбіопії:
- Еметропу в 40 років для роботи призначають +1.0 Дптр., а потім через кожні 10 років додають по 1 Дптр. до 3-4 Дптр.

Астигматизм - це досить поширена патологія рефракції ока, пов'язана з неправильною формою рогівки, кришталика або очного яблука (як правило порушена сферичність рогівки). Буквальний переклад назви цієї хвороби з грецького означає " Нездатність оптичної системи ока з'єднати в одну точку промені світла, що проходять крізь нього" (від грецького слова "stigme" - точка).
В результаті астигматизму, людина бачить навколишні предмети розмитими, викривленими, прямі лінії - зігнутими.
Астигматизм є одним з найпоширеніших вад зору і як правило, поєднується або з короткозорістю (міопічний астигматизм), або з далекозорістю (гіперметропічний астигматизм).
Найчастіше астигматизм буває вродженим і може бути виявлений вже в дитячому віці. Однак нерідкі випадки, коли захворювання проявляється в більш зрілому віці або є набутим. При відсутності своєчасного лікування це захворювання може серйозно позначитися на зорі, аж до його різкого падіння або розвитку косоокості.
Виділяють різні ступені астигматизму, від природного фізіологічного (0,5 - 0,75 діоптрій), який не викликає дискомфорту і не є небезпечним, до більш серйозних форм (понад 6 діоптрій).
Корекція/лікування астигматизму:
У сучасній офтальмології існує кілька способів корекції астигматизму:
- · Окуляри з циліндричними лінзами;
- · Торичні м'які контактні лінзи;
- · Лазерна корекція.
Окуляри і контактні лінзи не лікують астигматизм, вони лише коректують зір. Повністю позбавити від астигматизму можна тільки за допомогою хірургічного втручання.
