Леонід Рогозів

29 квітня 1961 року хірург Леонід Рогозів успішно виконав на собі операцію апендектомії.

     У 1959 році Леонід Рогозів закінчив інститут і відразу ж був зарахований в клінічну ординатуру з хірургії. Однак навчання в ординатурі було на деякий час перервано у зв'язку з тим, що 5 листопада 1960 року Леонід відбув на дизель-електрохід «Обь» в Антарктиду в якості лікаря 6-ї Радянської Антарктичної експедиції. В Антарктиді, куди судно прибуло в грудні, Леонід Рогозів, крім своєї основної посади, виконував обов'язки метеоролога та навіть водія. Після дев'яти тижнів підготовчих робіт 18 лютого 1961 року, що в оазисі Ширмахера була відкрита нова радянська антарктична станція - Новолазаревска. Під час першого зимування на ній відбулася подія, яка зробила 27-річного хірурга відомим на весь світ.

   29 квітня 1961 року Леонід виявив у себе тривожні симптоми: слабкість, нудоту, підвищену температуру та біль в правій клубовій ділянці. Будучи єдиним лікарем в експедиції, що складалася з 13 осіб, Леонід сам поставив собі діагноз: гострий апендицит. Консервативна тактика лікування (спокій, голод, місцевий холод і антибіотики) успіху не мала. На наступний день температура піднялася ще вище. Ні на одній з найближчих антарктичних станцій не було літака, крім того, погані погодні умови все одно не дозволили б виконати політ до Новолазаревська, що знаходиться в 80 км від берега. Для того, щоб врятувати життя хворого полярника, необхідна була термінова операція на місці. І єдиним виходом в ситуації, що склалася було робити операцію самому собі.

       Виконувати операцію вночі 30 квітня 1961 року хірургу допомагали метеоролог Олександр Артем'єв, що подавав інструменти, та інженер-механік Зіновій Теплинський, що тримав біля живота невелике кругле дзеркало і спрямовував світло від настільної лампи. Начальник станції Владислав Гербовіч чергував на випадок, якщо комусь з асистентів, які ніколи не мали відношення до медицини, стане погано. У лежачому положенні, з полунаклоном на лівий бік, лікар виконав місцеву анестезію розчином новокаїну, після чого зробив за допомогою скальпеля 12-сантиметровий розріз у правій клубовій ділянці.  Дивлячись у дзеркало, а інколи на дотик (без рукавичок), він видалив запалений апендикс і ввів антибіотик в черевну порожнину. Через 30-40 хвилин від початку операції розвинулася виражена загальна слабкість, з'явилося запаморочення, через що доводилося робити короткі паузи для відпочинку. Проте, до півночі операція, що тривала 1 годину 45 хвилин, була завершена. Через п'ять днів температура нормалізувалася, ще через два дні були зняті шви.

   Ця подія описана Леонідом Рогозовим в «Інформаційному бюлетені Радянської Антарктичної експедиції» (Рогозів Л. І. «Операція на собі» // «Бюлетень радянської антарктичної експедиції». Москва, 1962. Вип. 37. Стор. 42-44).

     Я не дозволяв собі думати ні про що, крім справи ... У випадку, якщо б я втратив свідомість, Саша Артем'єв зробив би мені ін'єкцію - я дав йому шприц і показав, як це робиться ... Мої бідні асистенти! В останню хвилину я подивився на них: вони стояли в білих халатах і самі були біліше білого. Я теж був переляканий. Але потім я взяв голку з новокаїном і зробив собі першу ін'єкцію. Якимось чином я автоматично переключився у режиму оперування, і з цього моменту я не помічав нічого іншого.

     Дістатися до апендикса було непросто, навіть за допомогою дзеркала. Робити це доводилося в основному на дотик. Раптово в моїй голові спалахнуло: «Я наношу собі все більше ран і не помічаю їх ...» Я стаю слабкішими і слабкішими, моє серце починає давати збої. Кожні чотири-п'ять хвилин я зупиняюся відпочити на 20-25 секунд. Нарешті, ось він, клятий апендикс! .. На найважчій стадії видалення апендикса я занепав духом: моє серце завмерло і помітно зменшило хід, а руки стали ніби гумові. Що ж, подумав я, це скінчиться погано. Але ж все, що залишалося, - це власне видалити апендикс! Але потім я усвідомив, що взагалі-то я вже врятований!

     У петербурзькому музеї Арктики і Антарктики є експозиція, що представляє хірургічні інструменти, якими Леонід Рогозів виконав цю операцію.

Внизу: Доктор Рогозів під час операції самому собі

© 2017-2021 Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати